O Holterze EKG
Holter EKG to niewielkie urządzenie, którego zadaniem jest monitorowanie pracy serca w czasie 24 lub 48 godzin. Jest to zasadnicza różnica pomiędzy holterem a badaniem EKG - zwykłe badanie EKG trwa kilka minut i przez ten krótki czas nie zawsze udaje się zarejestrować pojawiające się sporadycznie zaburzenia.
Holter to badanie bezbolesne i bezpieczne. Można je powtarzać wielokrotnie, jest całkowicie nieinwazyjne i nieszkodliwe.
Badanie pozwala na diagnozę zaburzeń rytmu serca i kołatań serca, które wystąpią w trakcie wielogodzinnego monitorowania, zarówno w spoczynku, jak i przy codziennej aktywności.
Holter EKG pozwala:
-zarejestrować zaburzenia rytmu serca,
-zweryfikować czy omdlenia, stany przedomdleniowe, zawroty głowy nieustalonego pochodzenia są skutkiem zaburzeń rytmu serca,
-ocenić pracę wszczepionego rozrusznika serca,
-ocenić skuteczność leczenia antyarytmicznego (porównując badanie holtera przed włączeniem leczenia i po jego zastosowaniu).
Aparat wygląda i waży tyle co walkman. Do klatki piersiowej w wyznaczonych miejscach przykleja się elektrody. Miejsca dla elektrod powinny być wygolone i odtłuszczone - przed badaniem nie należy stosować balsamów do ciała. Elektrody łączą się z urządzeniem rejestrującym EKG, które przyczepione jest do paska.
Przed badaniem pacjent powinien mieć oznaczony poziom potasu. Rekomendowany poziom potasu powinien wynosić między 4 a 5,5mmol/l. W dniu badania pacjent powinien zażyć wszystkie leki przyjmowane stale, chyba że inaczej zaleci lekarz.
Na badanie Holter EKG należy zabrać kartę informacyjną, gdy ktoś ma wszczepione urządzenie, lub paszport urządzenia.
W dniu badania pacjent nie powinien ograniczać swojej aktywności, wręcz przeciwnie - powinien wykonywać te same czynności, co zwykle.
Pacjent z założonym Holterem:
-ostrożnie się myje, aby nie zalać urządzenia,
-nie korzysta z prysznica,
-ogranicza rozmowy przez telefon komórkowy do minimum.
Nagrany na karcie pamięci dobowy rejestr EKG interpretuje specjalista. Pacjent otrzymuje szczegółowy raport. Można również otrzymać komentarz kardiologa do wyniku badania z zaleceniami co do dalszego postępowania.
Nasz Zespół
Specjaliści Konsylium
