Kompresjoterapia (leczenie stopniowanym uciskiem) jest wskazane w wielu schorzeniach. Możliwe są różne formy kompresjoterapii, które wzajemnie się uzupełniają. W leczeniu uciskiem można stosować:
- bandaże elastyczne o różnej rozciągliwości - zależnie od konkretnego typu niedomogi,
- wyroby gotowe: podkolanówki, pończochy i rajstopy uciskowe o różnych kategoriach siły ucisku, wyrażanej w milimetrach słupa rtęci lub znormalizowanych skalach,
- masaż ręczny,
- masaż z wykorzystaniem wielokomorowych mankietów pneumatycznych, napełnianych sprężonym powietrzem z dedykowanego aparatu.
Kompresjoterapia pneumatyczna (mechaniczna) jest bardzo skuteczną metodą leczenia początkowego i uzupełniającego, efekty są zwykle bardzo szybkie i widoczne dla pacjenta, choć, co należy podkreślić, często nie prowadzą do wyleczenia: obrzęk limfatyczny ma charakter przewlekły.
Zależnie od choroby, utrwalenie efektów terapii wymaga uzupełnienia terapii o inne metody (inne formy kompresji, farmakoterapia, leczenie operacyjne etc) lub stosowania powtórzeń cykli kompresjoterapii mechanicznej.
Aparat, który posiadamy, w przeciwieństwie do urządzeń do zastosowań "domowych" i "kosmetycznych", pracuje na pełnym zakresie ciśnień terapeutycznych. Daje to możliwość leczenia także zaawansowanych postaci utrwalonego obrzęku limfatycznego i innych schorzeń, które nie poddają się innym formom leczenia. Kompresjoterapia mechaniczna stosowana zgodnie z zasadami jest metodą bezpieczną, zazwyczaj jest też dobrze tolerowana przez pacjentów.
Posiadamy aktualnie dwa urządzenia do kompresji: stacjonarne i mobilne, które wypożyczamy pacjentom do użytkowania w domu na tydzień i wielokrotność tygodnia. Daje to możliwość prowadzenia intensywnej terapii (kilka zabiegów dziennie) w maksymalnie komfortowych warunkach, co znacznie poprawia efekty leczenia. W kwestii dostępności aparatu prosimy kontaktować się z Rejestracją Centrum.